Kim jest ministrant
Kim jest ministrant?
O nas - Kim jest ministrant


"Aby ludzie widzieli dobre czyny w nas"


Kim jest ministrant?
Ministrant to chłopak, który po odpowiednim duchowym przygotowaniu (formacji), realizuje (głównie przy ołtarzu) swoją wewnętrzną potrzebę służenia Bogu.

Czym zajmuje się ministrant?
W pierwszej chwili wielu zapytanych o to ministrantów odpowiedziałoby, że służy Bogu przy ołtarzu. Taka odpowiedź jest jak najbardziej prawidłowa, jednak niepełna. Dlaczego?
Aby to zrozumieć trzeba odpowiedzieć wcześniej na kolejne pytanie: Co znaczy "być ministrantem"?
Z powyższego pytania wynika kilka innych:
Na czym polega ministrancka służba?
Kiedy i gdzie jest się ministrantem?
Kiedy i gdzie ministrant służy Bogu? 
Odpowiedź jest krótka: "Ministrant służy Panu Bogu oraz każdemu bliźniemu, zawsze i wszędzie". 

 

Wynika to z tego, że tak jak kwadrat w całości jest kwadratem, człowiek w całości jest człowiekiem, tak samo ministrant tylko w całości może być ministrantem. Gdyby tak nie było, to służba, którą pełni byłaby tylko niewielką namiastką tego co kryje się pod słowami "jestem ministrantem".
W życiu każdego człowieka, nie tylko ministranta, pojawiają się takie oto elementy:
- modlitwa, czyli rozmowa z Bogiem.
- praca i nauka, czyli codzienne obowiązki.
- odpoczynek i rozrywka.
W każdej części dnia można służyć Bogu. Wypełniając codzienne obowiązki sumiennie i dokładnie, modląc się gorliwie w domu, w kościele, w szkole, przed i po jedzeniu oraz wybierając stosowne formy rozrywki i odpoczynku daje przykład osobą z swojego otoczenia. Oznacza to, że bez względu na to gdzie się znajduje, jaka jest pora dnia czy nocy, ministrant służy Bogu, dając świadectwo swojej wiary. 

 

Na cały rok formacji ministranta składa się wiele rzeczy:


Zbiórki - spotkania formacyjne

Systematyczne spotkania co tydzień w sobotę mają na celu rozwój duchowy ministranta jak również ustalenie wielu spraw organizacyjnych np.: plan służby, podział funkcji, próby itp.


Święto patronalne

Ministranci jak wszyscy posiadają swojego patrona jest nim św. Tarsycjusz. Jego wspomnienie obchodzimy 21 listopada. W tym dniu chłopcy wraz ze swoimi rodzicami podczas uroczystej mszy św. modlą się o potrzebne łaski i wytrwałość w swym powołaniu, a także przyjmuje się nowych kandydatów i ministrantów do zgromadzenia służby ołtarza.


Turnieje

Ministranci uwielbiają grać w piłkę nożną. Dlatego co roku jest organizowany turniej o puchar księdza dziekana w którym młodzi piłkarze biorą udział. Przez cały rok starają się jak najlepiej przygotować do niego, aby móc zdobyć wymarzony puchar.


Wycieczki

W ciągu całego roku szkolnego i formacyjnego znajdujemy czas na wyjazdy jedno lub trzy dniowe w różne okolice naszego kraju. Mamy na nich możliwość spędzenia ze sobą wolnego czasu, wypoczynku i zobaczenia czegoś nowego.


Rekolekcje wakacyjne

Wakacje to dla wielu czas wypoczynku, dla ministranta też. Przez ten czas musi jednak starać się, aby nie zapomnieć o Panu Bogu i kościele. Co roku wyjeżdżają na wakacyjne rekolekcje, aby tam podsumować całoroczną formację, a także jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga.


Pielgrzymki

Punktem kończącym, a zarazem rozpoczynającym nowy rok formacji są pielgrzymki diecezjalne do Piekar Śląskich. Podczas nich modlą się ze swoimi kolegami o pomoc w służeniu przy ołtarzu Pana Boga. Tam mogą spotkać wszystkich swoich kolegów z całej archidiecezji.


 

 


Słowo na dziś

 

Znajdź nas na Facebook'u

Odwiedziło nas

Użytkowników : 7
Artykułów : 109
Odsłon : 241279