Artykuły
Listopad 2014
Moja Służba - Artykuły

Wspominanie bywa zwyczajem, obowiązkiem, czasem radością. Wspomnienie jednych wywołuje tęsknotę ich spotkania, rozjaśnia świat i daje odwagę myśli i sercu, innych zaś napawa lękiem.

Z początkiem listopada mają miejsce dwa ważne wydarzenia w życiu każdego chrześcijanina - Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny. W tych właśnie dniach wspominamy wszystkich ludzi, którzy wyprzedzili nas w drodze do życia wiecznego. Pozwólcie, że przybliżę, gdzie swój początek mają właśnie te dwa dni.

 

 

Więcej…
 
PRZEŻYĆ SŁUŻBĘ
Moja Służba - Artykuły

 

PRZEŻYĆ SŁUŻBĘ


U progu nowego roku szkolnego i formacyjnego warto chociaż przez chwilę zastanowić się nad naszą służbą.

Wszyscy, przynajmniej teoretycznie, wiemy, jak powinniśmy się zachować przy Ołtarzu. Pytanie tylko, czy rozumiemy sens właściwego zachowania? Czy czujemy? Bo dobre zachowanie w Kościele, szczególnie podczas służby, jest ważne, jednak prawdziwą wartością staje się dopiero w momencie, kiedy rozumiemy, że to zachowanie jest wyrazem szacunku wobec Boga ukrytego w Najświętszym Sakramencie, jest wyrazem modlitwy i chęcią zbliżenia się do naszego Pana. Prawdziwy ministrant czuje, przebieraniec natomiast nie czuje.

Jaka jest moja postawa przy Ołtarzu? Czy chcę pogłębiać swoją wiarę? Czy sięgam po prasę katolicką, zaglądam na katolickie portale internetowe? Czy czytam Pismo Święte? Jak zachowuję się w czasie służby? Czy nie opuszczałem służby bez istotnego powodu? Czy służę do Mszy z radością, gorliwie? Czy wszystkie czynności w czasie służby wykonuję starannie i z szacunkiem? Czy dbam o swój strój liturgiczny?

Powyższe pytania mogą być pewną formą ministranckiego rachunku sumienia. Zachęcam do przeprowadzenia go, do zastanowienia się nad pełnioną posługą i nad zachowaniem, jakie prezentujemy przy Ołtarzu. Dotyczy to każdego z nas. Zarówno najmłodszych, poznających dopiero głęboki sens Liturgii jak i najstarszych, którzy powinni posiadać już znacznie większą wiedzę oraz wykazywać chęć jej pogłębienia, a przez to mocniejszego przywarcia do naszego Pana.

Służba przy Ołtarzu to najważniejsze zadanie ministranta. Musimy jednak pamiętać, że w momencie kiedy zdejmiemy sutankę w zakrystii a komżę/albę odwiesimy na wieszak w domu, to nie przestajemy być ministrantami. Jesteśmy nimi również w szkole, na uczelni, na treningu, na ulicy czy w autobusie.

Zapraszam gorąco do przeczytania artykułu zamieszczonego na stronie Duszpasterstwa Ministrantów naszej archidiecezji. Znajdziecie go pod tym linkiem: http://www.ministranci.archidiecezja.katowice.pl/?s=fel/bogu_swieczke.php

Sama lektura to jednak za mało. Warto poświęcić chociaż 5 minut na zastanowienie się nad tym, co napisałem ja i co napisał autor zamieszczonego artykułu.

Bożego błogosławieństwa na nowy rok szkolny!

Króluj nam Chryste!

An. Dawid Wyleżoł

 


Słowo na dziś

 

Znajdź nas na Facebook'u

Odwiedziło nas

Użytkowników : 7
Artykułów : 109
Odsłon : 241279